2012. október 19.
Magyarország Orbán Viktor szerint most azt várja az Európai
Bizottságtól, hogy mondja meg, mennyivel kell még javítani az egyenlegen
ahhoz, hogy az ország kikerüljön a túlzottdeficit-eljárás alól.
A magyar miniszterelnök az EU-tagállamok
állam-, illetve kormányfőinek csütörtök-pénteki brüsszeli tanácskozása
után nyilatkozott a sajtónak. Elmondta, hogy megkapta Brüsszel válaszát a
legújabb egyenlegjavító intézkedésekre, ezért péntek reggel "telefonos
kormányülést" tartott, és kikérte a kormánytagok jóváhagyását a
Brüsszelnek adandó válaszhoz.Az uniós javaslattevő-végrehajtó intézmény szerint az újabb egyenlegjavító intézkedésekkel Magyarország "már majdnem" eleget tesz a kívánalmaknak - mondta Orbán Viktor, aki ennek nyomán azt kérte Brüsszeltől, számszerűsítse az igényét.
"Akármit csinálunk, sose elég" - fogalmazott a kormányfő.

Fotó: Illyés Tibor (MTI)
Ez szakértők szerint azt jelenti, hogy az intézkedések nem csupán a mérleget javítják, hanem egyben bizonyos mértékben visszafogják a növekedést is, és e várható negatív hatásnak a bekalkulálásával már nem látszik egyértelműnek a megfelelő végeredmény az Európai Bizottság szerint.
Orbán Viktor megjegyezte: most már a Magyar Nemzeti Bank számításai szerint is három százalék alatt várható Magyarországon a költségvetési hiány 2013-ban.
"Azt kérjük az Európai Uniótól, mondja meg, hogy mennyi hiányzik. És akármennyit mond, azt mi elő fogjuk teremteni" - közölte a miniszterelnök, aki meg is nevezte azokat a forrásokat, ahonnan ezt elő fogják teremteni. "Bankadót emelünk, közművagyonadót emelünk, energiaadót emelünk, az online szerencsejáték adóztatását pedig bevezetjük" - mondta, hozzátéve, hogy szerinte "csak kicsi korrekcióra lesz szükség".

Fotó: Burger Barna
Az euróövezeti bankunió kérdésében Orbán Viktor szerint Magyarországnak el kell kerülnie azt, hogy méltatlan helyzetbe kerüljön.
"Nem vagyunk tagja az eurózónának, amely viszont nagy bajban van" - mondta. Szerinte "a mi érdekünk is az, hogy megoldják a problémáikat", ám a döntések hatással lesznek Magyarországra. "Nem mindegy, hogy hogyan oldják meg a saját válságukat" - állapította meg a kormányfő.
Elmondta: Magyarország a visegrádi négyek többi tagjával egyeztetve azt az álláspontot képviselte, hogy a bankuniót megteremtő intézkedések nem kerülhetik ki az EU meglévő intézményrendszerét, nem hozhatják a mostaninál rosszabb helyzetbe az eurózónán kívüli országokat, és nem veszélyeztethetik a belső piac egységét.

Fotó: Burger Barna
Megfelelő módon kell kezelni az anya- és leánybankok problémáját - mondta a miniszterelnök, elfogadhatatlannak nevezve, hogy fiókokká alakítsák át a külföldi kézben levő leánybankokat. A két kategória esetében ugyanis eltér a nemzeti felügyeleti jogkör.
Orbán Viktor a bankuniót illetően a német állásponttal értett egyet, azzal, hogy a létrehozás gyorsasága nem mehet a minőség rovására.
A mostani EU-csúcsnak Orbán Viktor szerint az volt a célja, hogy a tagországok vezetői világossá tegyék: komolyan gondolják, amit idén nyáron meghirdettek, vagyis azt, hogy az eurózóna megmentése érdekében teljes - banki, költségvetési, politikai - integrációra van szükség.
"A helyzet, bár könnyebb, mint júniusban volt, még mindig törékeny" az európai gazdaságban - állapította meg a kormányfő.
Orbán Viktor a sajtótájékoztatón kitért arra: szó volt a csúcstalálkozón a Kínához fűződő viszonyról is. Ezzel kapcsolatban úgy vélekedett, Magyarország csak követő politikát folytat a kínai nyitás terén, a többi tagország nála hamarabb lépett. A magyar álláspont az, hogy Kína felemelkedésében nem fenyegetést, hanem lehetőséget kell látni - szögezte le.
Forrás: fidesz.hu
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése